DODAŁ: Kamil Małyszczak | 4 czerwca 2016r. godz. 06:38:14
XXI Big Band Festiwal odbył się w Nowym Tomyślu [OBSZERNA GALERIA ZDJĘĆ]
Zderzenie trzech samochodów na drodze krajowej nr 92
III Zawody konne w powożeniu w Nowym Tomyślu

XXI Big Band Festiwal to już tylko wspomnienia. Ogólnopolska impreza, która co roku przyciąga do Nowego Tomyśla rozmaite bandy z całej Polski, odbyła się w tym roku w piątek, 3 czerwca 2016 roku.

Festiwal został oficjalnie otwarty o godzinie 18:30, kiedy to najpierw głos zabrała nie po raz pierwszy podczas Big Band Festiwalu, lecz po raz pierwszy podczas tej edycji festiwalu w roli dyrektora Nowotomyskiego Ośrodka Kultury Beata Baran. Na scenę poproszono burmistrza Nowego Tomyśla Włodzimierza Hibnera, który to właśnie oficjalnie rozpoczął XXI edycję Big Band Festiwalu. Zaprezentowano wtedy też statuetkę, która powędrowała kilka godzin później do najlepszego tegorocznego bandu. A kto zasiadł w Jury tegorocznej edycji festiwalu? Po raz kolejny skład Jury był następujący: Jan Ptaszyn Wróblewski - Przewodniczący oraz Członkowie: Jerzy Szymaniuk i Piotr Kałużny. Konferansjerem XXI Big Band Festiwalu był Miłosz Markiewicz.

Za sceny podziękowano także byłej dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury Genowefie Hreczyńskiej, która tworzyła to wydarzenie od samego początku, a także byłemu burmistrzowi Nowego Tomyśla Henrykowi Helwingowi, który także wspierał ten festiwal przez wiele lat.

Po tej oficjalnej części na scenie Nowotomyskiego Ośrodka Kultury rozpoczęły się prezentacje bandów, które przyjechały na festiwal. Niestety jeden z bandów, który widniał na plakatach nie dotarł, dlatego łącznie na scenie zaprezentowało się dziewięć zespołów.

Na scenie wystąpiły w poniższej kolejności następujące zespoły:
- Karol Band - Nowy Tomyśl - bandleader - Karol Rogacz,
- Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. - Konin - bandleader - Krzysztof Pydyński,
- Junior Jazz Big Band "75 - Bydgoszcz - bandleader - Piotr Dąbrowski
- DK Big Band - Poznań - bandleader - Damian Kaczmarek,
- Big Band Zespołu Szkół Muzycznych im. O. Kolberga - Radom - bandleader - Dariusz Krajewski,
- Young Falcons Band - Białobrzegi - bandleader - Karol Rosół,
- Big Band Nowosolski - Nowa Sól - bandleader - Kacper Wojtkowiak,
- Big Band Akademii Muzycznej - Łódź - bandleader - Jacek Deląg,
- Big Band Akademii Muzycznej - Wrocław - bandleader - Bartosz Pernal.

Po prezentacjach, które zakończyły się około godziny 22:20, Jury udało się na obrady. Tradycyjnie nim ogłoszono wyniki, podsumowania całej imprezy dokonał Przewodniczący Komisji, wybitny muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent oraz dziennikarz i krytyk muzyczny Jan Ptaszyn Wróblewski, który stwierdził, że wybór był wyjątkowo bardzo trudny w tym roku. Uznał, że Jury bardzo ceni sobie swoją muzykę, a nie granie utworów innych artystów, a w tym roku niestety wiele było właśnie takich kompozycji. Dużym plusem wg Przewodniczącego był poziom muzyczny, który w stosunku do ostatnich lat był naprawdę wysoki. Po kilku jeszcze innych radach Jana Ptaszyna Wróblewskiego, około godziny 23:30, nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników, które przedstawiały się następująco:

- I miejsce i statuetkę GRAND PRIX oraz kwotę 3500 zł otrzymał Big Band Akademii Muzycznej z Wrocławia,

- II miejsce oraz kwotę 3000 zł otrzymał DK Big Band z Poznania,

- III miejsce oraz kwotę 2500 zł otrzymał Big Band Akademii Muzycznej z Łodzi.


Jednocześnie dla najlepszych solistów instrumentalistów, jeden puchar ufundował tygodnik lokalny, a otrzymał go Adam Bławicki, natomiast drugi puchar ufundowała firma KEY STORE, a otrzymał go Jan Kantner.

Wyróżnienie otrzymał:
Bartosz Pernal - Big Band Akademii Muzycznej z Wrocławia, za najlepszy aranż "A night in Tunisia".

Nagrodę otrzymała także najmłodsza uczestniczka festiwalu - Aleksandra Kiełb - Young Falcons Band z Białobrzegów.

Po wręczeniu nagród oraz statuetki GRAND PRIX widownia wstała po to by zaśpiewać "Sto lat" Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu, który w tym roku obchodził swoje 80. urodziny. Wybitny muzyk został też nagrodzony ogromnymi brawami, także na stojąco. Dodatkowo otrzymał on kosz wypełniony regionalnymi przysmakami, który wręczyła mu dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury Beata Baran.


Około godziny 23:45 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru, uznawanej za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych - Lory Szafran. Podczas koncertu, sala widowiskowa Nowotomyskiego Ośrodka Kultury była znacznie zapełniona, a publiczność nagradzała popisy wokalne oraz muzyczne występujących muzyków oklaskami. Lora nie tylko śpiewała, lecz nawiązała też doskonały kontakt z publicznością, nie brakowało także różnych żartów.

Dodatkowo całej imprezie towarzyszyła wystawa sprzętu muzycznego. XXI Big Band Festiwal można uznać z całą pewnością po raz kolejny za świetnie przygotowaną i zorganizowaną imprezę, która jak nawet powiedział podczas otwarcia burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner - jest chlubą Nowego Tomyśla. Tego dnia to właśnie Nowy Tomyśl był z całą pewnością polską stolicą muzyki big bandowej. Warto dodać, że Big Band Festiwal to największa impreza tej rangi i tego typu w Polsce.

Już teraz pozostaje nam liczyć, że za rok odbędzie się XXII Big Band Festiwal, a raczej nie ma przesłanek sądzić, że będzie inaczej, a więc do zobaczenia za rok!

Portal PNT.INFO.PL był po raz kolejny patronem medialnym Big Band Festiwalu.


Tekst i zdjęcia: PNT.INFO.PL