rsslogo

DODAŁ: Kamil Małyszczak | 02.01.2019 godz. 13:40:31

Przewrócona ciężarówka z naczepą na rondzie i najechanie na tył ciężarówki - dwa zdarzenia w ciągu kilkudziesięciu minutSylwestrowy poranek, 31 grudnia 2018 roku, okazał się niebezpieczny na drogach powiatu nowotomyskiego, ponieważ w ciągu kilkudziesięciu minut doszło do dwóch groźnie wyglądających zdarzeń drogowych.

Pierwsze zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu oraz do policjantów wpłynęło około godziny 6:55. Wtedy też zgłoszono zdarzenie, w wyniku którego doszło do przewrócenia się ciągnika siodłowego wraz z naczepą, na drodze powiatowej Opalenica - Grodzisk Wlkp., a konkretniej na rondzie w okolicach Urbanowa.

Na miejsce skierowano zastęp straży pożarnej z JRG Nowy Tomyśl, dwa zastępy z JRG Grodzisk Wlkp., dwa zastępy z OSP Opalenica oraz zastęp z OSP Urbanowo. Zastęp strażaków z OSP Bukowiec, został wtedy zadysponowany na zabezpieczenie operacyjne rejonu JRG do siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu. Na miejsce zdarzenia zostali też zadysponowani policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu. Ze zgłoszenia wynikało, że w zdarzeniu nikt nie został poszkodowany.

Po dotarciu na miejsce potwierdzono zgłoszenie. Na rondzie doszło do przewrócenia ciągnika siodłowego marki Daf oraz naczepy, w której transportowano pasze. Ciągnik siodłowy poruszał się od strony Opalenicy w kierunku Grodziska Wlkp. i nie zdołał wyhamować przed wjazdem na rondo, co doprowadziło do wjechania na środkową część ronda. Tam zestaw się przewrócił i ostatecznie zatrzymał się już niemal w całości na pasie ronda, lecz po drugiej jego stronie. Ciężarówka "ścięła" też na rondzie m.in. latarnie uliczne. Kierowca opuścił pojazd nie odnosząc żadnych obrażeń.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zneutralizowaniu wycieku paliwa, usunięciu z drogi pozostałości pokolizyjnych, oświetleniu terenu działań oraz na kierowaniu ruchem. Postawieniem na koła przewróconego zestawu zajęła się specjalistyczna firma pomocy drogowej. Jednak nim to nastąpiło konieczne było przepompowanie przewożonej paszy, do innej naczepy, która została podstawiona na miejsce zdarzenia. Wszystkie te czynności trwały wiele godzin i utrudnienia w ruchu na rondzie trwały do późnych godzin wieczornych.

Już po kilkudziesięciu minutach od pierwszego zdarzenia, około godziny 7:20, na 93 kilometrze Autostrady A2, w kierunku na Świecko, samochód dostawczy uderzył w tył ciężarówki poruszającej się w tym samym kierunku.

Na miejsce działań skierowano zastęp ratownictwa technicznego i samochód rozpoznawczo-ratowniczy z JRG Nowy Tomyśl, zastęp z OSP Bukowiec, który zabezpieczał operacyjnie rejon JRG oraz dwa zastępy z OSP Miedzichowo, a także policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu oraz służby autostradowe.

Na szczęście poza uszkodzeniami samochodu dostawczego żaden z kierowców uczestniczących w zdarzeniu nie odniósł żadnych obrażeń. Działania straży pożarnej polegały na odłączeniu akumulatora w rozbitym pojeździe, usunięciu z drogi pozostałości pokolizyjnych oraz na odciągnięciu samochodu na pas awaryjny. Zabezpieczeniem miejsca zdarzenia zajęły się służby autostradowe.

Zastęp strażaków z OSP Boruja Kościelna, podczas działań na Autostradzie A2, zabezpieczał operacyjnie rejon JRG w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu.


Tekst: PNT.INFO.PL
Zdjęcia: PSP Nowy Tomyśl; OSP Opalenica; OSP Miedzichowo; OSP Bukowiec
Źródło: PSP Nowy Tomyśl; PNT.INFO.PL

Zobacz też...