rsslogo

DODAŁ: Kamil Małyszczak | 28.01.2017 godz. 22:39:31

Wirus ptasiej grypy na terenie gminy Nowy TomyślW czwartek, 26 stycznia 2017 roku, w jednym z gospodarstw rolnych na terenie Paproci (w rejonie ulicy Sątopskiej w Glinnie), w którym hodowane są gęsi pojawiło się podejrzenie wystąpienia wirusa ptasiej grypy. Już następnego dnia wykonano badania laboratoryjne i niestety informacja ta potwierdziła się. Jeszcze w tym samym dniu, a więc w piątek, 27 stycznia 2017 roku, doszło do spotkania sztabu kryzysowego, na którym ustalono dalsze działania w tej sprawie.

W sobotę, 28 stycznia 2017 roku, w godzinach rannych wyznaczono strefę bezpieczeństwa i rozpoczęła się likwidacja chorego ptactwa.

"Podjęliśmy działania, ognisko jest opanowane, chory obiekt został zlikwidowany" - powiedział nam Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowy Tomyślu Tomasz Jurkiewicz. "Wszystkie służby, inspekcje i samorządy działają, są porozkładane maty dezynfekcyjne, wszystkie służby wykonują swoje zadania. Wszystko postępuje tak jak powinno" - dodał lekarz.

"Jeden obiekt (około 1200 sztuk gęsi - red.) był chory i wszystkie chore ptaki zostały zlikwidowane" - powiedział nam Tomasz Jurkiewicz.

Jest to jedyne gospodarstwo w którym wykryto ten wirus i nie ma na ten moment podstaw do niepokoju. Gospodarstwo jest w pełni odizolowane, policjanci przez cały czas pilnują wjazdu na ten teren.

Wykryty u ptaków wirus to H5N8. Wirus ten wywołuje wysoką zachorowalność i śmiertelność również u drobiu wodnego. Pierwsze przypadki tego wirusa odnotowano w 2010 roku w Azji. Dotychczas nigdzie na świecie nie doszło do zakażenia wirusem H5N8 przez człowieka.

W związku z zagrożeniem powstały trzy maty dezynfekcyjne na drogach. Dwie z nich znajdują się po obu stronach gospodarstwa, w którym wystąpiło zagrożenie, a więc na ulicy Sątopskiej w Glinnie, natomiast trzecia mata znajduje się na drodze powiatowej w Starym Tomyślu. Z całą pewnością pojawi się jeszcze mata przy drodze wojewódzkiej nr 308 w okolicach Fabryki Konstrukcji Drewnianych oraz pewnie na innych drogach wyjazdowych z Nowego Tomyśla. Maty rozłożyli oraz oznakowali odpowiednio pracownicy Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu na drodze gminnej oraz pracownicy ze Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu na drodze powiatowej.

Strażacy z JRG Nowy Tomyśl obecni byli przy napełnianiu mat specjalnym roztworem dezynfekcyjnym. Te oraz nowe maty, które prawdopodobnie powstaną zostaną w tych miejscach co najmniej kilka tygodni. Działania strażaków polegają też na sukcesywnym (co kilka godzin) uzupełnianiu roztworem dezynfekcyjnym tych mat.

We wszystkie działania zaangażowane były takie służby jak Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Nowym Tomyślu, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Nowym Tomyślu, Straż Miejska w Nowym Tomyślu, Urząd Miejski w Nowym Tomyślu, Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, Ochotnicza Straż Pożarna w Borui Kościelnej, Jednostka Ratowniczo Gaśnicza w Nowym Tomyślu oraz Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu.


Tekst i zdjęcia: PNT.INFO.PL

Zobacz też...